Att göra en ryamatta är väldigt roligt! Det är relativt enkelt att knyta en knut med hjälp av ryakroken. När det dessutom är fållat runt kanten så är det bara att knyta och sedan är man klar. Perfekt!
Gå in på www.garnidéer.se/ryamatta och välj ut någon som passar dig.
I paket från garnidéer.se så får du färdigklippta trådar, mönster, ryakrok, väv som är fållad och med baksida. Det är bara att sätta igång.
Trådarna är färgnumrerade i de olika buntarna. Jag valde att lägga en bunt av varje färg i en låda. För att ha lite mer ordning och ifall det är liknande färger så kan man lättare hålla isär dem. När det blir få trådar kvar i bunten är den lite svårare att hantera. Det åker gärna ut ur plasthöljet.
Hur gör jag nu då? Börja i nedre vänster hörn och
jobba dig åt sidan och uppåt. Detta för du inte ska
fastna med kroken i arbetet.
Sätt i kroken i första lediga hål. Trä upp i det hålet ovanför,
så att du har en tråd fast på kroken.
Jag tycker att det är roligare att göra en liten bit i taget,för då växer det snabbare, men då kan det vara svårare att
veta vart man är i mönstret.
Ta den tråd du ska ha enligt mönstret. Lägg tråden under kroken så att det bildar en ögla. Se till att båda trådändarna är lika långa. Lägg in de i den öppna öglan. Dra igenom och kroken stänger sig när du gör det. Så trådarna kommer med. Simsalabim och du har gjort din första knut.
Jag lägger gärna arbetet på en kudde för att få upp det lite när jag jobbar med det.
Här har jag tagit en bild av mönstret, eftersom mönstret var så mörkt så har jag valt att bocka på ena sidan när jag började varvet och bockat på andra sidan när varvet var klart.
Fantastiskt att se mönstret växa fram.
Lycka till!