virka

Virka stolsdynor

Jag hittade på min leverantörs, Schachenmayers, hemsida ett mönster på pallar.  Tryck här för att komma till orginalmönstret:  https://13.51.200.117/product/monster-pall-2/

Väldigt vackra tycker jag, men lat som jag är vill jag gärna ha ryggstöd när jag sitter ner. Därför tänkte jag undra om jag kan göra stolsdynor av detta mönster. Efter lite mixtrande så blev det som så.

Jag köpte cillakuddar från IKEA https://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/40304472/ sedan började jag virka med virknål 3. Fyra av varje sort.

De två sista varven började jag minska, var 15,16 maska virkade jag ihop, Nästa varv virkade jag ihop var 14,15 maska. Sedan virkade jag tre varv till. Tredje varvet från slutet så virkade jag ihop maska 9 och 10. Varvet därefter maska 7 och 8 och på sista varvet virkade jag ihop 5 och 6. Det gick inte alltid jämnt ut på varvet men de sista två maskorna virkade jag ihop.

Vilka garn använde jag då?

Jag blandade både merc och catania

Merc ljusblå 321 och jeansblå 343 https://13.51.200.117/product-category/garn/merc-8-4/

Catania marin 124, monaco 420, regatta 261 https://13.51.200.117/product-category/garn/catania/

Garnåtgången per dyna var 62g, nästan 50 g på yttersta garnet.

Teckenförklaring

Begin – börja
End – Slut
ch=chain – luftmaska
slst=slip stitch – smygmaska
tr=treblr – stolpe

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.